schody drewniane do domu

Nowoczesne schody drewniane – pielęgnacja.

Jak pielęgnować nowoczesne schody drewniane

Pomimo wielu różnych rodzajów schodów z których możemy wybierać, wciąż największą popularnością cieszą się nowoczesne schody drewniane. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż takie schody są ładne, wytrzymałe i pasują niemal do każdego rodzaju wnętrza. Jednak wiele osób nie bardzo wie, jak dbać o takie schody, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd.

Klika zasad

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nowoczesnych schodów drewnianych nie powinno myć się wodą, tak więc można zapomnieć o tradycyjnym mopowaniu mokrą czy nawet wilgotną szmatką. Unikać należałoby też żrących, silnie działających preparatów, które mogą niszczyć lakier i wnikać w drewno.

Czego więc używać? Najlepiej specjalnych środków przeznaczonych do mycia lakierowanego drewna, które zapobiegną jego ścieraniu. Wiele z nich zawiera w składzie jednak wosk, który pięknie nabłyszcza schody, jednak w przypadku remontu zmusza do głębokiego szlifowania nawierzchni schodów, a na co dzień niestety powoduje, że dużo łatwiej odciskają się na nich ślady. Ponadto warto zastanowić się, czy nie zrezygnować z pastowania schodów, bo choć zabezpiecza to w jakiś sposób drewno, to jednak powoduje niebezpieczeństwo, że ktoś nieuważny, na przykład dziecko poślizgnie się na wypastowanym stopniu i spadnie.

Co jakiś czas nowoczesne schody drewniane powinny przejść renowację, by odzyskać dawny blask. Możemy to wykonać samodzielnie i wcale nie jest to zabieg skomplikowany. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze należy przygotować podłoże. Usunąć stare, złuszczone warstwy za pomocą papieru ściernego lub szlifierki.

Kolejnym krokiem jest wybór i aplikacja preparatu ochronnego. Jeśli schody nie są intensywnie użytkowane, możemy wybrać olej, jednak w przypadku większości schodów najlepiej sprawdzi się lakier. Oprócz tradycyjnych lakierów, których nałożenie może trwać dość długo, możemy zdecydować się na użycie lakieru szybkoschnącego, co z pewnością ułatwi nam pracę. Kolejnym środkiem, którego używa się do renowacji jest bejca, dzięki której ożywimy lub nawet nieco zmienimy kolor drewna.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że dbanie w prawidłowy sposób o nowoczesne schody drewniane zagwarantuje nam wiele lat bez konieczności ich wymiany, co jest zabiegiem dużo bardziej kosztownym. Warto więc poświęcić trochę czasu na odkurzenie ich powierzchni, bo zapewni nam to nie tylko zachowanie ich pięknego wyglądu, ale także bezpieczeństwa użytkowania.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>