Zestawienie schodów drewnianych i żelbetowych ? które cichsze, tańsze i bezpieczniejsze?

Schody zalicza się do kosztowniejszych inwestycji. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto dobrze przemyśleć ich wybór. W tym celu warto najpierw zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez rynek. O opinię możesz również zapytać architekta, który doradzi Ci w kwestii najbezpieczniejszych, najcichszych i najtańszych schodów.

schody drewnianeKondygnacje budynku można połączyć ze sobą za pomocą dwóch sposobów ? pierwszy z nich to wykonanie schodów żelbetowych i drugi to zamawiając schody drewniane. Dużą zaletą pierwszej opcji to fakt, że jesteśmy w stanie z nich korzystać już podczas budowy domu. Jeżeli zostaną wykonane w stanie surowym mogą służyć fachowcom wykańczającym wnętrza do swobodnej komunikacji między różnymi poziomami domu. ich budowa na etapie powstania domu nie jest zbyt droga. Warto również dodać, że później jesteśmy w stanie wykończyć je praktycznie każdym materiałem. W przypadku schodów drewnianych trzeba nadmienić, że mogą mieć dowolny kształt i montuje się w przeciągu około dwóch dni. Plusem tego rozwiązania jest fakt, ż tuż po montażu jesteśmy w stanie po nich chodzić.
Na pierwszy rzut oka wybór może przyprawić o zawrót głowy inwestora. Czym więc należy kierować się podczas wyboru schodów?

Schody drewniane

Maja one konstrukcję samonośną, która nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych. Najczęściej wykonuje się je w zakładzie stolarskim na zamówienie. Trzeba jednak przyznać, że wiele z dostępnych na rynku firm oferuje możliwość zakupu już gotowych modeli schodów drewnianych. Jednak ich dopasowanie już do gotowego wnętrza jest dosyć trudne ? wobec czego zaleca się skorzystanie z pierwszej opcji. Przed montażem gotowych elementów przywożone są na budowę i na miejscu montowane w całość. Wybór tego rozwiązania daje nam elastyczność zaprojektowania konstrukcji w dowolnym momencie. Warto nadmienić, iż możliwe jest ich umieszczenie już w gotowym wnętrzu. Schodami drewnianymi można w pełni zastąpić te żelbetowe bez dodatkowych obliczeń konstrukcyjnych. Drewno wyjątkowo dobrze sprawdza się w konstrukcjach krętych, które oparte są na słupach nośnych bądź na schodach modułowych.

Przed zamówieniem ? dopasuj schody

Schody żelbetowe potrzebują sporo miejsca, stąd też najczęściej montuje się je w wydzielonej klatce schodowej lub też w holu. Jeżeli zostaną wykorzystane w niewielkim wnętrzu mogą przytłoczyć je swoim ogromem zwłaszcza, gdy dom nie ma klatki schodowej a hol jest wyjątkowo mały. Z kolei schody drewniane zamawia się na etapie wykańczania domu i łatwiej jest je wybrać do wyglądu wnętrza. Decydując się na te ażurowe będziesz w stanie dodać lekkości wnętrzu.

Bezpieczeństwo schodów

Co prawda uważa się, że schody żelbetowe są bezpieczniejsze niż drewniane jednak w budynku, gdzie nie ma dla nich miejsca są zupełnie nie funkcjonalne. Jeżeli zadbamy o schody drewniane i zostaną one polakierowane środkiem, który zabezpieczy przed ślizganiem na pewno zminimalizujemy ryzyko upadku.

Cena schodów ? które są tańsze?

Na koszty schodów żelbetowych składa się ilość zużytego betonu, zbrojenia, deskowania oraz koszt okładziny czyli materiału wykończeniowego. Do całości należy również dodać koszty związane z robocizną, która zwykle wliczona jest w całkowita wycenę. Całkowity koszt tych schodów może zostać rozłożony w czasie, co będzie mniej dotkliwe dla naszego portfela. W przypadku schodów z drewna konieczne jest od razu wpłacenie całej sumy środków.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>