Trwałe i solidne schody drewniane, ich rodzaje i montaż

W domach jednorodzinnych to rozwiązanie jest najczęściej wybieranym. Schody drewniane oprócz właściwości funkcjonalnych, pełnią również istotną rolę w aranżowaniu domowego wnętrza.
Jeżeli chcesz w swoim domu umieścić schody drewniane musisz w pierwszej kolejności zadecydować o tym, gdzie zostaną umieszczone i ile miejsca będziesz mógł na nie przeznaczyć. schody drewniane do domuNowoczesne projekty coraz częściej odchodzą od tradycyjnych klatek schodowych. Zwykle schody są umieszczane w holu bądź w salonie. Tak ważny jest ich kształt i wykończenie, ponieważ będą stanowić ważną funkcje w aranżacji wnętrza. Jako stały element wnętrza w znacznym stopniu zadecydują na stylu i wyglądzie całego pomieszczenia. Trzeba przyznać, że z tych względów drewno jest najczęściej wybieranym surowcem do wykonana schodów.

Jakie drewno na schody drewniane najlepiej wybrać?

Najczęściej schody drewniane wykonywane są z rodzimego drewna drzew liściastych: dębu, klonu, buku, wiśni, orzecha czy jesionu. Spotykane są również te wykonane z drewna egzotycznego, są jednak niestety kilkadziesiąt procent droższe. Drewno, które ma zostać przeznaczone na wykonanie stopni powinno odpowiadać co najmniej II klasie jakości. Z kolei wszystkie inne elementy nośne schodów wykonywane są tylko z drewna liściastego I klasy. Podczas wyboru drewna zadbaj o to, aby materiał miał gęsto rozłożone słoje. Idealne drewno to takie, którego wilgotność wynosi od 8%-12%. Stopnie wykonywane są z drewna litego lub klejonego warstwowo. Drewno, z którego mogą powstać schody musi być przede wszystkim bardzo dobre gatunkowo, stąd też często zastępuje się je prefabrykatami. Wśród nich znajdziemy płyty z drewna litego bądź klejonego warstwowo.

Z jakich elementów muszą składać się schody drewniane?

Nachylona część schodów, ta po które wychodzimy i schodzimy, składająca się ze stopni i biegnąca w jednym kierunku to bieg. Kolejne elementy to podniebienie, spocznik, podest, stopnica, podstopnica i policzek.

Jakie rodzaje schodów drewnianych wyróżniamy na rynku?

Do typowo podstawowych konstrukcji schodów, które zostały wykonane z drewna zalicza się: drabiniaste, policzkowe bądź kręte. Rodzajem schodów ażurowych są te drabiniaste ? składają się one z dwóch belek policzkowych i stopnic, które zostały do nich zamocowane. Zwykle wykorzystywane są jako pomocnicze, np.: prowadzą na strych lub do piwnicy. Wyjątkowo często spotykane są również w wersji składanej. Tuż po złożeniu jesteś w stanie zmieścić je w skrzynce, które umiejscowione jest w suficie. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem schodów drewnianych są schody policzkowe. Na te schody składają się dwie belki policzkowe, stopnice i podstopnice.
Na rynku coraz większą popularność zaczynają zdobywać schody kręcone. Ten rodzaj jest najczęściej wykorzystywany, gdzie na duże i solidne schody nie ma już miejsca. Równie często wykorzystywane są w dwupoziomowych mieszkaniach w blokach. Przy wyborze tych schodów najbardziej liczy się ilość zaoszczędzonego miejsca, dzięki ich zastosowaniu. Co prawa nie zaliczają się do najbezpieczniejszych, np. dla dzieci i dla osób starszych to jednak cieszą się dużym zainteresowaniem.

Pamiętaj o tym, że schody drewniane są możliwe do zamontowania w momencie, kiedy na ścianach i stropach są już tynki a na podłodze została położona wylewka. Z reguły najczęściej robione są na zamówienie. Jednakże na rynku jesteśmy w stanie znaleźć całą masę firm, które oferują już gotowe modele. Wszyscy, którzy decydują się na podobne rozwiązanie, powinni sprawdzić, w jaki sposób zdejmowane są z nich wymiary. W takiej sytuacji koniecznością staje się upewnienie, czy wykonawca uwzględnił poziomy podłóg na parterze i na piętrze, a także sprawdzić jakie będą przy nich zastosowane stopnie, spoczniki i biegi.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>