Stopnie na szóstkę – wybieramy schody do wnętrza mininalistycznego

Coraz większą wagę przykłada się do wyglądu schodów – stanowią one jeden z elementów domowej przestrzeni. Wielu projektantów zaznacza, że już dawno minęły czasy, w których to stopnie pełniły funkcje wyłącznie użytkową. W odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni odgrywają rolę wyszukanego designu.

Jeszcze do niedawna niedoceniane, usytuowane gdzieś z dala a dzisiaj dumnie stanowią centrum domu pyszniąc się różnorodnością form i zastosowanych materiałów. O tym jaki model zostanie ostatecznie wybrany decyduje w pierwszej kolejności styl wnętrza oraz indywidualne preferencje właściciela. Jednak wielu inwestorów jest otwartych na propozycje wykonawców, ponieważ zdają sobie doskonale sprawę z ich doświadczenia oraz wiedzy co z kolei przełoży się na jeszcze trafniejszy wybór i wybierają nowoczesne schody.

Minimalistyczne aranżacje wnętrz
Wnętrza surowe i pozbawione ozdobnych dodatków wymagają odpowiednich schodów. Materiałem, który idealnie będzie współgrał z całością będzie stal, aluminium czy szkło. Mogłoby się wydawać, że to dosyć kontrowersyjny pomysł, jednak rzeczywistość pokazuje zupełnie inaczej. Równie dobrym rozwiązaniem staje się połączenie materiałów o odmiennej strukturze, np.: aluminium i drewna bądź chromu z kutym żelazem. Wielu specjalistów jest zdania, że w sterylnych przestrzeniach odnajdą się schody drewniane. Efektowne konstrukcje z wykorzystaniem egzotycznych gatunków o niestandardowych kolorach, fakturze czy usłojeniu sprawiają, że minimalistyczna przestrzeń nabiera charakteru i nieszablonowego wyglądu. Trzeba również pamiętać o tym, że minimalistyczna przestrzeń rządzi się swoimi prawami. Tam gdzie zostały zredukowane do minimum wszystkie kolory i formy architektonicznym faux pa będzie złamanie zasady. Korzystniej jest zatem wyjść z założenia, że cała konstrukcja również musi prezentować się czytelnie i zwięźle. Umiejętne zarządzaniem detalem będzie w stanie zagwarantować sukces architektoniczny.
Zadaniem projektanta i wykonawcy będzie konstrukcja subtelnie współgrająca z wnętrzem, która jednocześnie nie będzie zakłócać jego naturalnego rytmu. Stosując podobne rozwiązania architektoniczne można być pewnym, że konstrukcja stanie się dominującym akcentem wykończeniowym.

Jakie zatem powinny być schody?
Oprócz funkcjonalności powinny być ładne i wygodne. Głównym ich zadaniem jest możliwość komunikacji pomiędzy piętrami i aby poruszanie się nie sprawiało większych problemów konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze szerokość – standardowo oferowana to 80 cm, jednak znacznie bezpieczniejsze będą te od 100 cm do 120 cm, ponieważ umożliwiają swobodniejsze wymijanie się dwóch osób. W domu, w którym mieszkają dzieci i osoby starsze jest to warunkiem koniecznym. Nie bez znaczenia jest również ilość stopni – zwykle powinna się ona wahać od trzech do siedemnastu. Równie istotne są wymiary stopni – przyjmuje się, że powinny wynosić ok.14-16 cm. Zadbaj o to, aby wszystkie stopnie miały dokładnie taką samą wysokość, gdyż nawet minimalne różnice mogą nie do końca bezpieczne. Szerokość stopni powinna wynosić od 25 do 32 cm. Nie bez znaczenia jest kąt nachylenia stopni, wykonawcy wychodzą z założenia, że do komfortowego poruszania się najlepszy będzie od 30 do 35 stopni. Pamiętaj również o odpowiedniej wysokości balustrady, która również zapewnia bezpieczniejszą komunikacje- powinna się ona znajdować na wysokości co najmniej 90 cm.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>