Schody z katalogu. Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Schody to element łączący dwie kondygnacje budynku. Jeżeli mają stanowić centrum całego domu to powinny być również jego ozdobą, tak jak piękny mebel. Dla przeciwników ciężkich i żelbetowych schodów idealnym rozwiązaniem staje się wykorzystanie możliwości schodów gotowych, które są szybkie i lekkie w budowie.

Dlaczego warto zdecydować się na schody gotowe?

Przede wszystkim dlatego, że łatwo jest je dopasować do stylu wnętrza. Ważne jest to choćby z tego względu, że obecnie wyjątkowo modne staje się umieszczenie schodów nie w osobnej klatce schodowej, ale w pokoju dziennym.

schody drewniane 2Wśród najważniejszych czynników, które powinny pomóc nam w podjęciu ostatecznej decyzji znajduje się:

- mogą mieć różny kształt- schody wykonane z drewna czy też z metalu są elastyczniejsze wobec czego łatwiej będzie wykonać określoną konstrukcje o nietypowym kształcie,
– są sposobem na ograniczoną przestrzeń ? ich konstrukcje jesteś w stanie dobrać tak, że zmieszczą się, tam gdzie jest za mało miejsca na schody metalowe,
– najwygodniejsze podczas remontu ? jesteś w stanie je zamontować w miejscu, gdzie pierwotnie tego nie planowałeś,
– łatwe w montażu – po przywiezieniu ponumerowanych elementów schody są gotowe w jeden dzień.

Jak możesz kupić schody?

Każda z firm, która zajmuje się produkcją schodów ma w swoim katalogu kilka modeli, dzięki czemu łatwiej jest dobrać takie, które będą pasowały do wnętrza i odpowiadały indywidualnym preferencjom. Część z nich jesteś w stanie zamontować samodzielnie, korzystając z instrukcji, która została dołączona przez producenta. Na rynku znajdziemy również firmy, które zajmują się wykonywaniem schodów według indywidualnego projektu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że najszybszym rozwiązaniem jest zakup schodów w sklepie. W tym celu możesz udać się do marketu budowlanego bądź wejść na stronę internetową, gdzie będziesz w stanie zapoznać się z dostępnymi modelami.

Jakie schody do wyboru?

Na wybór określonego modelu w pierwszej kolejności wpływa wielkość otworu w stropie i to, ile miejsca jesteśmy w stanie na nie zagospodarować. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się: jednobiegunowe proste, dwubiegunowe zwykłe zabiegowe, kręcone i modułowe.

Z jakiego materiału wybrać?

Oczywiście wciąż najpopularniejsze są te, które zostały wykonane w pełni z litego drewna lub klejonego warstwowo. Tańszą alternatywą są schody wykonane z materiałów drewnopochodnych, np.: ze sklejki bukowej. Niezwykle dużą popularnością cieszą się schody nowoczesne w pełni wykonane ze stali, które idealnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Konstrukcja nośna może zostać wykonana ze stali zwykle malowanej na mokro lub proszkowo na dowolny kolor bądź też ze stali nierdzewnej za co trzeba dodatkowo dopłacić. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest zastosowanie schodów mieszanych, czyli wykonanych z różnych materiałów. Tutaj kombinacji mamy bez linku, np.: konstrukcja stalowa ze stopniami drewnianymi czy szklane z kamiennymi. Wyjątkowo interesującą propozycją są schody drewniane, które posiadają kamienne wstawki ? z kamienia naturalnego.

Jak powinna wyglądać balustrada?

Przy wyborze tego elementu możemy sugerować się największą dowolnością. Wybierać można spośród szerokiego grona materiałów, ale także i kształtów. Najpowszechniejszymi są elementy wykonane ze stali nierdzewnej, zwykłej, aluminium, tworzywa i mosiądzu.

Im bardziej wyszukane rozwiązanie, tym różnicy w cenach powinniśmy spodziewać się większych. Jednak, gdy porównamy koszty prostych schodów wykończonych drewnem, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>