Małe przestrzenie – idealne rozwiązanie – schody kręcone

Schody wewnętrzne to nie tylko niezbędna część konstrukcji budynku, ale i również istotny element dekoracyjny. Odpowiedni ich wybór jest więc kluczowy dla funkcjonalności, ale i również dla estetyki wnętrza.
Już na etapie planowania architektonicznego domu musimy zadecydować, gdzie będą stały schody np. schody kręcone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć.

Najczęściej umieszcza się je w holu lub w salonie. To na jaki kształt, typ zastosowanej konstrukcji oraz rodzaj wykończenia wybierzemy wpłynie na jego wystrój. Jeżeli planujemy urządzić dom w nowoczesny sposób można wykorzystać konstrukcję wykonaną z metalu. Jednakże najbardziej efektywnym i zarazem najczęściej spotykanym rozwiązaniem są wciąż schody kręcone. Wykonuje się je z drzew liściastych jak: brzoza buk, dąb, klon, jesion, wiśnia, orzech a równie często spotykaną alternatywą staje się wykorzystanie drewna egzotycznego ? co wpływa na wyższe koszty aranżacji. Drewno, które ma schody nowoczesnezostać wykorzystane do budowy schodów musi spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości. Te elementy, które uważa się za nośne powinny zostać wykonane z drewna I klasy a same stopnie mogą z kolei zostać wykonane z drewna II klasy. Należy zadbać, aby materiał był bez sęków z gęsto rozmieszczonymi słojami, nie powinien posiadać żadnych wad a jego wilgotność nie może przekraczać 8%. Praktyka jednak mówi, że najczęściej spotykamy się z drewnem o wilgotności 12% a stopnie wykonane są z drewna litego bądź warstwowo klejonego.

Jakie schody najlepiej sprawdzają się w małych przestrzeniach?

Budując dom piętrowy lub dom z poddaszem bardzo często stoimy przed dylematem, jakie zrobić w nim schody. Możliwości jest kilka ? możemy zdecydować się na schody proste, schody dwubiegunowe, schody trójbiegunowe, schody zabiegowe, schody modułowe, schody kręcone czy też schody kacze. W chwili, kiedy dysponujesz dosyć ograniczonym miejscem dobrym rozwiązaniem staje się zastosowanie schodów kręconych. Zazwyczaj stopnie mają w nich kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Aby je zamocować potrzebny jest słup, który jest umieszczony pośrodku otworu w stropie. Zwykle posiadają średnicę od 130 cm do 200 cm i mogą być prawo lub lewo- skrętne. Zaskakujące w nich jest to, że idealnie nadają się do miejsc, w których jest mało miejsca lub praktycznie w ogóle go nie ma. Bardzo często wykorzystywane są do adaptacji strychu lub piwnicy. Jeżeli otwór w stropie ma średnicę mniejszą niż 130 cm, można wykonać schody kręcone, kwadratowe. Patrząc na ich rzut w oczy rzuca się kwadrat nie okrąg.
Trzeba mieć na uwadze, że stosunek wysokości do miejsca, jakie zajmują schody kręcone sprawia, że wysokość stopni musi być większa niż przyjmowana w normie. To wszystko sprawia, że nie są zbyt wygodne i sporym utrudnieniem będzie poruszanie się po nich z większymi przedmiotami.

Wybór schodów

Wybór schodów do domu każdego inwestora jest w stanie przyprawić o nie mały zawrót głowy. Największy problem wiąże się z połączeniem dwóch kondygnacji, które będą najczęściej użytkowane. Musi to być element, który będzie dobrze przemyślany. Jeżeli decyzja zostanie podjęta pod wpływem chwili to po latach może okazać się, że schody kręcone zamiast uproszczać przemieszczanie się pomiędzy piętrami będą stanowić trudność do pokonania, np.: dla dzieci lub osób starszych. Przy małych pomieszczeniach zaleca się wykorzystanie możliwości schodów kręconych. Co prawda wnoszenie, np. mebli na piętro może stanowić rzecz wręcz niemożliwą przy nich to jednak, dla osób chcących zaoszczędzić przestrzeń jest to rewelacyjne rozwiązanie.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>