Nowoczesne schody wewnętrzne i balustrady – najnowsze trendy w wykończeniu

XXI wiek sprawił, że nowoczesne schody i balustrady stały się bohaterami wnętrz, a wszystko za sprawą nowych materiałów, kształtów i konstrukcji. Przykładowo dużą popularność biją szklane schody, które niedawno podbiły rynek. Dodatkowo możemy wybierać spośród kilku sposobów na zaaranżowanie nowoczesnych schodów – możliwości to zabiegowe, spiralne i jednobiegowe. Możesz być pewien, że dzięki nim przestrzeń współczesnego domu będzie prezentować się w rewelacyjny sposób.

Moda na otwarte przestrzenie sprawiła, że schody zaczęły wkraczać na salony. Umieszczanie ich w samym centrum domu sprawia, że muszą dyktować nowe wymogi funkcjonalności. Już dawno schody wewnętrzne przestały być elementem wiodącym na wyższą kondygnacje. Rozwiązania, które są ujęte w ramy zamkniętej klatki dawno przeszły do lamusa. Rezygnuje się z nich na rzecz schodów wyeksponowanych, które stanowią jedną z głównych ozdób. Jednakże moda na schody umieszczone w środku domu nie może zdominować ich podstawowej funkcji jaką jest możliwość przemieszczania się na różne poziomy.

Nowe miejsce schodów
To, w którym miejscu zostaną umieszczone schody powinno przede wszystkim odpowiadać potrzebom rodziny i trybowi życia jaki prowadzi. Jeżeli schody widoczne są z salonu albo się w nim znajdują w dużej mierze sprzyja to integracji domowników i są w stanie ściślej łączyć oba poziomy budynku. Trzeba jednak zaznaczyć, że podobne rozwiązanie nie wszystkim przypadnie do gustu. Silne powiązanie strefy prywatnej z dzienną dla części osób może okazać się nad wyraz uciążliwe i kłopotliwe. Tak więc schody kręcone umieszczone w salonie najlepiej sprawdza się w rodzinach, w których wszyscy członkowie najchętniej przebywają razem i chodzą spać o podobnej porze. Obecne czasy pokazują natomiast, że poszczególni domownicy pracują w trybie zmianiowym, co może znacznie utrudniać swobodne funkcjonowanie. W tym przypadku lepszym wyjściem są schody chociaż częściowo oddzielone od strefy wspólnego wypoczynku. W wielu sytuacjach znacznie funkcjonalniejsze okazuje się rozwiązanie, w którym schody umieszczone są na wprost przedsionka – od razu zapraszają one na poddasze czyli do azylu dorastających dzieciaków. Podobne zastosowanie pozwala skrócić drogę do prywatnych pokoi i choćby przyjmować gości bez skrępowania obecnością pozostałych domowników.

Współczesna klatka schodowa
Dzięki możliwościom wykorzystania nowoczesnych produktów istnieje opcja oświetlenia klatki schodowej z dotarciem nawet do najbardziej oddalonych miejsc. Jest to do wykonania dzięki doświetleniu z góry oknem połaciowym lub świetlikiem zamontowanym w płaskim dachu. Wiadomo, że światło naturalne zwiększa bezpieczeństwo poruszania się na schodach, ale i również sprawia, że przestrzeń prezentuje się atrakcyjniej.

Nowa odsłona balustrady
Do najistotniejszych funkcji balustrady zalicza się zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach. Jeżeli dodatkowo jest odpowiednio dobrana będzie w stanie tworzyć ich szlachetną oprawę, a zarazem stanowi detal podkreślający elegancje wnętrza. Jaka może być? Finezyjna i lekka ewentualnie masywna i solidna – jej wybór uzależniony jest od charakteru wnętrza.

Autor: Admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>